List of Committee

Academic Peer Committee/Research Committee

1.

Dr. Anand Kr. Srivastava, Principal /Chairperson

2.

Dr. Rakesh Kumar

Department of Anc. History

3.

Dr. S. K. Jha

Department of Commerce

4.

Dr. Vandana Mathur

Department of Zoology

5.

Dr. Manju Srivastava

Department of Botany

6.

Dr. S. K. Mukherjee

Department of Law

7.

Dr. Saroj Singh

Department of Hindi

8.

Dr. Sunanda Das

Department of Chemistry

Incharge- A.U. Examination

Dr S. K. Khare, Convenor-Dept of Commerce

Incharge-Founder Day Celebration

Dr Rakesh Kumar, Convenor-Dept of Anc. History

Incharge-Electricity & Water Supply Maintenance

Dr Brijesh Kumar, Associate Professor- Dept of Commerce

Incharge-Stationery

Dr Meena Rai, Associate Professor- Dept of Botany

Unit Purchase Committee (For University)

Finance Sub-Committee

 

 

1.

Principal

 

 

-Chairman

 

1.

Ch. Raghvendra Nath Singh-

Chairperson

2.

Smt. Hemlata Srivastava

-Member

 

2.

Dr. Anand Kr. Srivastava

Principal

3.

Dr. A.K. Shukla

 

 

-Member

 

3.

Sri Rakesh Kumar

Treasurer

4.

Sri Noorul Hoda

 

 

-F.O. Nominee

4.

Dr. Rakesh Kumar

Member

 

 

 

 

 

 

5.

Dr. O.P. Mishra

Member

Building Committee

 

 

 

6.

Dr. Manish Sinha

Member

1.

Principal

 

Chairperson

 

7.

Mr. Bhupendra Kumar

Bursar

2.

Dr. Rakesh Kumar

 

Member

 

 

 

 

 

3

Dr. Satyendra Nath

 

Member

 

 

 

 

 

4.

Dr. Sanjay Singh

 

Member

 

 

 

 

 

5.

Sri Noorul Huda(University Nominee) Member

 

 

 

 

6.

Sri Naveen Kumar Singh (University Engineer)Member

 

 

 

 

7.

A representative from user teaching department

 

 

 

 

8.

Sri Ashwani Kr. Srivastava, OS Member

 

 

 

 

 

9.

Sri Ashish Srivastava, Assit Accountant

Member

 

 

 

 

10. An Architect

 

 

 

 

 

 

 

 

Inspection/ Verification Committee

 

 

 

 

 

1.

Principal

 

Chairman

 

Library Committee

 

 

2.

Sri Rajendra Srivastava-

Member

 

1.

Dr. Anand Kr. Srivastava

 

Principal

3.

Dr. Namrata Prasad

 

Member

 

2.

Dr. Brijesh Kumar

Director

4.

Dr. Bhupesh Tripathi

 

Member

 

3.

Dr. Rakesh Kumar

Member

5.

Dr. Santosh Srivastava

Member

 

4.

Sri A.K. Mehrotra

Member

 

 

 

 

 

 

5.

Sri Bhupendra Kumar

Member

Scrap Committee

 

 

 

 

6.

Dr. R.B.L. Srivastava

Member

1.

Head, Concerned Department

 

7.

Dr. Santosh Kr. Srivastava

Member

2.

Sri Dilip Srivastava (G.B. Chairperson’s nominee)

 

 

 

 

3.

Dr. Shashank Chandra (Principal’s nominee)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Games Committee

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Principal

 

Chairman

 

 

 

 

 

2.

Dr. Satyendra Nath

 

Convener

 

 

 

 

 

3.

Dr. P.K. Verma

 

Member

 

 

 

 

 

4.

Dr. Manish Sinha

 

Member

 

 

 

 

 

5.

Dr. A.P. Singh

 

Member

 

 

 

 

 

6.

Dr. Rashmi Gupta

 

Member

 

 

 

 

 

7.

Dr. Mridula Tripathi

 

Member

 

 

 

 

 

8.

Sri Bhupendra Kumar

Bursar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Students’ Grievance Redressal Cell

 

 

1. Mrs. Hem Lata Srivastava

Chairperson

2.

Dr. S.P. Singh

Convenor

3.

Dr. Sunanda Das

Member

4.

Dr. M.S. Haq

Member

5.

Dr. Saroj Singh

Member

6.

Dr R. B. L. Srivastava

Member

7.

Dr. Neerja Kapoor

Member

8.

Dr. Archana Tripathi

Member

Teachers’ Grievance Redressal Cell

 

 

1.

Dr. Rakesh Kumar

Chairperson

2.

Dr. Anand Srivastava

Member

3.

Dr. Brijesh Kumar

Member

4.

Dr. O.P.Mishra

Member

5.

Dr. Meena Rai

Member

Non-teaching staff-Grievance Redressal Cell

 

1.

Sri Ashwani Kr. Srivastava

Chairperson

2.

Sri Ajeet Srivastava

Member

3.

Sri Ram Pratap Yadav

Member

4.

Sri Ajeet Sinha

Member

5.

Smt. Anju Verma

Member

SC/ ST and OBC Cell

 

1.

Dr Deena Nath

– Chairperson

2.

Dr Namrata Prasad

– Convenor

3.

Dr Sangeeta

– Member

4.

Dr R. P. Gangwar

– Member

5.

Dr Shiv Shankar Singh

– Member